tour-fl.lv

Francijas politika

Francija ir viena no senākajām nācijām pasaulē. Tai ir ļoti bagātīga vēsture un valsts pārvaldes forma ir piedzīvojusi neskaitāmas pārmaiņas. No gallu apdzīvotiem mežiem vai Napoleona impērijas, valsts mūsdienās ir ieguvusi savu teritoriju un noteiktu pārvaldi. Francijas Republika ir unitāra republika ar daļēju prezidenta varu un stingrām demokrātiskajām tradīcijām. Piektās Francijas Republikas konstitūcija tika pieņemta 1958. gada 28. septembrī. Šī konstitūcija ievērojami nostiprināja parlamenta izpildvaras autoritāti. Izpildvarai ir divi līderi – viens no tiem ir valsts prezidents. Šobrīd tas ir Fransuā Olands, kurš ir valsts galva un kuru ievēl visi balsstiesīgie iedzīvotāji uz 5 gadu termiņu (Agrāk prezidentūras termiņš bija 7 gadi). Otrs līderis ir prezidenta izvirzīts ministru prezidents. Šobrīd Francijā tas ir Manuels Valls.

Pats Francijas parlaments sastāv no divām organizācijām – nacionālās asamblejas un senāta. Asamblejas deputāti ir apgabalu tiešie pārstāvji un tiek ievēlēti tiešajās vēlēšanās uz 5 gadiem. Nacionālajai asamblejai ir vara un tiesības atlaist valdību un tādēļ lielāko daļu valdības lēmumu pieņem tieši asambleja. Senāta pārstāvjus ievēl speciāla vēlēšanu komisija uz sešus gadus ilgu (agrāk deviņus gadus) termiņu. No 2008. gada septembra puse senāta vietu tiek atbrīvotas, lai veiktu atkārtotas vēlēšanas. Senāta tiešā vara ir ierobežota. Ja starp nacionālo asambleju un senātu ir domstarpības kādā jautājumā, tad galavārds vienmēr piederēs asamblejai.

Francijas politiku raksturo divas politiski opozicionāras partijas. Parlamenta kreiso spārnu pārstāv Francijas sociālistu partija. Labo spārnu savukārt pārstāv RPR (Rassemblement pour la Republique) konservatīvā partija, kura nu aizstāj Nikolā Sarkozī pārstāvēto republikāņu partiju UMP. Kopš 2012. gada vēlēšanām Francijas valdība galvenokārt sastāv no sociālistu partijas pārstāvjiem.

Ļoti liela nozīme Francijai ir starptautiskajās attiecībās. Tā ir viena no Eiropas savienības dalībvalstīm un franču valoda ir viena no oficiālajām ES parlamenta valodām. Tāpat Francija ir iekļauta G7 valstu lokā. Šīs ir pasaules lielākās un ietekmīgākās valstis ekonomikas un citās nozarēs.