tour-fl.lv

Francijas mūzika

francijas muzika

Francijā augstāko muzikālo izglītību var apgūt vairākās skolās, piemēram, kādā no vairākām konservatorijām – divas no tām atrodas Parīzē, bet pārējās pa vienai atrodas Strasbūrā, Bordo, Nicā un Lionā. Kā redzams, augstākās muzikālās izglītības jomā pastāv plašas izvēles iespējas, par zemāka līmeņa mūzikas izglītības iestādēm nemaz nerunājot.

Zināmākie franču klasiskās mūzikas pārstāvji ir Luī Kuperēns, Žans Filips Ramo un Žans Batists Lulli. Starptautisku atpazīstamību franču mūzika guva tikai 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā, ko veicināja Ektora Berlioza, Kamija Sensānsa, Morisa Ravēla, Kloda Debisī un Fredirika Šopēna mūzikas gara darbi. Pateicoties šo komponistu darbiem, tika radīta frančiem raksturīgais mūzikas stils, kura pilnveidošanu turpināja tādi 20. gs. komponisti kā Pjērs Bulēzs, Darjī Mijo un Eriks Satī. Liela daļa franču mūzikas darbu pieder pie šansonu un balāžu stila, kuru slavenākie izpildītāji ir Žuljeta Greko, Edīte Piafa, Šarls Aznavūrs, Žoržs Brasess un Žaks Brels. Runājot par franču komponistiem vēl jāpiemin tādi kompozīciju meistari kā Žoskēns de Prē, Moriss Žārs, Fromentāls Alevī, Žoržs Bizē, Vensāns d’Endī, Andrē Danikans Filidors, Gabriels Forē, Žerārs Grizē, Šarls Guno, Žils Masnē, Olivjē Mesiāns, ;Zaks Ofenbahs, Artūrs Onegērs, Fransiss Pulenks, Gistavs Šarpentjē, Ernests Šosons, Ambruāzs Tomā, Žans Mišels Žārs.

Runājot par franču mūziķiem, nevar nepieminēt tādus sava amata meistarus kā pianistus Fransisu Pulenku un Eriku Satī, un ģitāristu Džango Reinhardu.

Visveiksmīgākie franču mūzikas popularizētāji tomēr ir tieši šīs mūzikas izpildītāji jeb dziedātāji. Visā pasaulē pazīstami ir tādi franču dziedātāji kā Milēna Fārmere, Alize, Vanesa Paradī, Patrīcija Kāsa, Emīlija Simona, Žans Mišels Žārs, Edīte Piafa, Bridžita Bordo, Džo Dasēns. Runājot par franču dziedātājiem, jāpiemin arī tādi franču mūzikas vēstneši visā pasaulē kā Anguna, Šarls Aznavūrs, Džozefīne Beikere, Žoržs Brasēns, Žesī Matadors, Amori Vasili, Polina Viardo.

Francijas mūzikas grupas savu vietu ir nostiprinājušas galvenokārt roka un poproka mūzikas stilā. Slavenākās franču rokgrupas ir Louise Attaque un Noir Désir, bet poproka meistari ir Superbus. Frančiem ar roku ir bijusi cieša saistība jau kopš septiņdesmitajiem gadiem, kad radās pirmās franču rokgrupas, kuras izpildīja rokmūziku dažādos tās paveidos, piemēram, tika spēlēts folkroks, progresīvai roks, pankroks. Astoņdesmitajos gados franču roks nedaudz zaudēja savu individualitāti un kļuva līdzīgāks amerikāņu un britu rokam, un tieši tajā laikā daudzas franču rokgrupas kļuva atpazīstamas ne vien Francijā, bet arī ārpus tās robežām. Deviņdesmito gadu un tūkstošgades mijā franči nostiprināja savas pozīcijas alternatīvā roka skatuvē un daudzas franču rokgrupas guva starptautisku slavu.

Pasaulslavenas Francijas elektroniskās mūzikas grupas ir Era un Daft Punk. Elektroniskās mūzikas kontekstā jāmin šobrīd visā pasaulē tik populārais franču dīdžejs Dāvids Geta.

Mūsdienās daudzi nezina, ka klausās franču komponistu, mūziķu vai izpildītāju mūzikas darbus, jo arī frančiem, tāpat kā visām neangliski runājošajām tautām, lai iekļautos vispasaules mūzikas tirgū tomēr ir jārada mūzikas darbi angļu valodā.