tour-fl.lv

Francijas ekonomika

Francija ir viena no lielākajām ekonomikām gan Eiropā gan arī pasaulē un pēc nominālā iekšzemes kopprodukta Francija ieņem 6 vietu pasaulē un pēc patiesajiem iekšzemes kopprodukta rezultātiem 9 vietu pasaules valstu starpā. Francija ir arī 3. lielākā ekonomika Eiropā uzreiz aiz Vācijas un Anglijas. Francija ir ļoti iecienīta tūrisma valsts un tiek uzskatīta par pasaulē visapmeklētāko tūrisma galamērķi, bet arī Francijas finanšu lielpilsēta Parīze, ir ļoti spēcīga dažādās jomās un tiek uzskatīta par vienu no Eiropas finanšu centriem. Francijas kopējais iekšzemes kopprodukts ir aptuveni 2.8 triljoni dolāru un pēdējos gados, lai gan Francijas ekonomiskā izaugsme ir palējusies pēc 2008. gada krīzes, tomēr tā tāpat aug ar aptuveni 0.2 līdz 1% ātrumu gadā. Francijā tikai 8% cilvēku tiek uzskatīti par nabagiem un kopējais Francijas darba tirgus sastāda aptuveni 30 miljonus cilvēku. Bet francijas bezdarba līmenis ir aptuveni 10% un tā tas arī ir turējies jau kādu laiku, bet vidējā alga Francijā ir 2.1 tūkstoši Eiro, kas ir vairāk kā 4 reizes lielāka nekā Latvijas 500 Eiro. Francija, kā jau visas mūsdienu valstis arī diezgan stipri paļaujas uz kredītiem un tās publiskais kredītu slogs kas ietver gan mājokļa kredītus gan ātros kredītus sastāda aptuveni 89% no iekšzemes kopprodukta, bet valsts kopējais ārējais parāds ir aptuveni 5.6 triljoni Eiro.

Francijas industriālais un kopējais uzņēmējdarbības klāsts ir arī visai liels, jo Francijā ir 31 no 500 pasaulē lielākajiem uzņēmumiem. Šajā sarakstā zināmākie ir L’Oreal, Michelin un AXA. Kopumā Francijā, kā jau vienā no lielākajām Ekonomikām pasaulē ir ļoti daudz un dažādi uzņēmumi, un daudzi no tiem ir visai plaši pazīstami, bet arī daudzi nav tik zināmi, kā, piemēram, tie, kas darbojas naftas biznesā un enerģijas ražošanā.

Lai gan Francijas ekonomika ir spēcīga, tomēr Francijas valdība jau kopš 1970. gadiem nevienu gadu nav iztikusi ar tiem līdzekļiem, ko tā iztērē un katru gadu tiek izdevumi nosegti ar parādiem. Šādā veidā kopš 1970. gada. Kad vēl Francijas valdība nopelnīja mazliet vairāk kā iztērēja katrs gads ir vidēji bijis aizvien sliktāks un sliktāks līdz 2010. gadā Francijai deficīts bija lielāks par 6% gadā! Un lai gan Eiropa ir noteikusi, ka visām dalībvalstīm kopējam parādu slogam nevajadzētu būt lielākam par 60%, tomēr Francija ar saviem 91% jau ir izpelnījusies dažādu reitinga aģentūru reitingu samazināšanu un tādā veidā investīcijas francijā vairs neieplūst tik viegli, kā gribētos.

Ja runājam par citām jomām, tad Francija ir pasaules lielākā atom-enerģijas ražotāja, un 78% no valsts enerģijas tiek saražots tieši ar atomelektrostacijām, bet tikai 9.5% tiek lietoti neatjaunojamie resursi. Un tas tad arī ļauj Francijai paļauties vairāk uz šo atom-enerģiju lai darbinātu savu ekonomiku.

Kopumā Francijā katru gadu ieceļo vairāk kā 80 miljoni tūristu, kur galvenā vietas, ko tie apmeklē, protams, ir Eifeļa tornis un Luvras muzejs, bet arī Versaļas pils un Pikaso muzejs ir visai apmeklētas tūrisma vietas. Un protams nevar nepieminēt arī Francijas vīna industriju, kas ir slavena visā pasaulē un vienmēr dažādās mākslas filmās Francijas bagātnieki( Francijai ir 2.6 miljoni miljonāru) dzīvo savās greznajās pilīs un dzer vīnus no vīna pagrabiem.